حذر کنید از بلاگ‌پارس!

م

بعد از آنکه یکی دوبار وبلاگِ ما را دچارِ یبوستِ مزمن کردند و «یادداشت‌ها» هر دفعه به مرارت و با رفعِ‌ موقتِ توفیق خارج می‌شد، نامه‌ای به مسئولان زدم که

«با سلام
بنده تا جآیی که عقل ناقصام قد می‌داد موارد مشکوک و بودار را حذف کردم. حتی یک پست را که نوه‌ام نوشته بود به طور کامل پاک کردم. اما هم دیروز و هم امروز باز وبلاگ به حالت معلق موقت درآمده بود. مشکل فنی است یا همچنان موردی هست که از چشم من پنهان مانده؟ خواهش می‌کنم اگر موردی هست بفرمایید چون مخلص دیگر چیز به درد بخوری برای سانسور پیدا نکردم. ممنون
ض. گرگانی»

مسئولِ پاسخ‌گوی بانزاکت جواب صادر کردند که:

«سلام دوست عزیز
من فکر می کنم بهتر باشد که کل قالب را حذف کنید و بجای آن یک کد جاوا قرار دهید که بیننده وبلاگ شما را بصورت خودکار به سمت آدرس جدید انتقال دهد. در این حالت نیازی به توقف وبلاگ شما نیست و شما هم به مطالب خود دسترسی دارید و می توانید آنها را به سادگی انتقال دهید و هر توضیحی که لازم می‌دانید آنجا بدهید.
بعد از مدتی هم می توانید وبلاگ را حذف یا خودتان نمایش ان را متوقف کنید تا آینده
ما فعلا از نمایش مطالب وبلاگ شما معذوریم»

با دلایلِ‌ محکمه‌پسندِ‌م منطقی فوق ما شرمسارِ‌ خوانندگانی گشتیم که وقتِ‌ گرانبهای خود را تلفِ مطالبِ‌ نامربوط و غیر اخلاقی و خلافِ مصالحِ عالیه‌ی بلاگ‌پارس کرده‌اند و بیشتر از آن خجالت‌زده‌ی مسئولانی که قانون‌شکنی‌های ما را تا آن زمان با بردباری تحمل نموده‌اند.
پس زحمتِ انتقالِ آرشیو به اینجا را هموار کردم و در توضیحِ انتقال نوشتم که«در هاگیر واگیر پروژه و امتحان و … دو ساعت از وقت البته بی‌ارزش خود را صرفِ انتقال آرشیو به   persianblog کردم و کلیه‌ی کلماتِ‌ قبیحه‌ای که از کودکی فراگرفته بودم نثارِ گردانندگانِ   blogpars.  »
در پایان هم وبلاگِ موجود در بلاگ‌پارس را به صورتِ‌ خودکار به وبلاگِ‌ جدید منتقل کردم و باطل در این خیال که دیگر مصیبت پایان یافته است.
اما صبح روز بعد دوباره دیدیم وبلاگ مسدود است، و این بار به صورتِ‌ دائم! باز پدربزرگ ماله در دست گرفته و نامه‌ای نوشتند که:

« مطابق فرمایش شما کد انتقال آدرس را قرار دادیم. به هر حال مشتری که زورکی نیست. منتهی باز بعد از چند ساعت وبلاگ متوقف شده، و این بار به صورت دائم و طبیعتا انتقال صفحه انجام نمی‌شود. اشتباه فنی رخ داده یا دوستان متوجه انتقالِ صفحه نشده‌اند؟
با تشکر از مساعدتتان»
پاسخ کوتاه، اما جالب و گویا بود:
«نه، مسدود شدن دائم به خاطر نثار کلیه کلمات قبیحه‌ای که از کودکی یاد گرفته اید بوده
واقعا روحیه بسیار منفی دارید.
متاسفم»

جل الخالق! مسئولی که فرصتِ‌ بازگو کردنِ‌ موردِ‌ خلاف را ندارد، کلیه‌ی پستِ بنده‌ی شاکی را در وبلاگِ جدید خوانده، به پرِ‌ قبای‌اش برخورده و وبلاگِ «انتقال‌یافته‌ی» قبلی را بالکل مسدود کرده که خوانندگانِ انگشت‌شمارِ ما نتوانند آدرسِ‌ جدید را پیدا کنند!
اینجا بود که همان نوری که بر ذهنِ بر شیخِ‌ اشراق تابیده بود، ذهنِ حقیر را روشن و متوجه شباهتِ‌ نثرِ‌ فوق با نثرِ یکی از «خوانندگان»ی کرد. خواننده‌ای که بعد از اعتراضِ‌ من به مسدود کردنِ وبلاگ آنهم بی‌ذکرِ‌ دلیل، در نظرات به بنده و پدربزرگِ‌ گرامی تاخته و تهمت زده بود که «شمای منفی‌باف مزدورِ‌ اجنبی هستید و به هیچ وجه شایسته‌ی احترام نیستید و نامِ‌ ایرانی برازنده‌ی موجوداتی چون شما نیست» (قریب به مضمون) و در جوابِ‌ سوال من که برادر به چه مدرکی به ما تهمتِ‌ مزدورِ‌ اجنبی می‌زنید، منطقی آوردند که سقراط و کنفوسیوس را در گور لرزاند:‌«چون شما نکاتِ‌ مثبت را نمی‌بینید و یک بند غر می‌زنید و از سیستم ایران انتقاد و از غرب تعریف می‌کنید، عنوانِ‌ مزدورِ‌ اجنبی حق‌ مسلمتان است»
من آن زمان تعجب کردم که ما از این دست خوانندگان، آن هم‌ با چنان شخصیتِ‌ خانوادگی و برهان متقن و شیرینی زبان و شیواییِ قلم نداشتیم. اما با خواندنِ آخرین نامه فهمیدم که بلی! آن نظرِ‌ باادبانه گویا از مسئولِ البته ذی‌شعورِ بلاگ‌پارس صادر شده است. (این حدسِ قوی است،‌ اگر اینطور نیست تکذیب بفرمایند. چون می‌دانم این مطلب را خواهند خواند.) چنان که از زانوی شتر پیداست، دست‌اندر‌کارِ فوق‌الذکر از اعتراضِ خفیفِ‌ ما به عدمِ‌ پاسخ‌گویی و حکم دادن بی‌ذکرِ‌ اتهام برآشفته بود و گویا دلیل کلیه‌ی انسدادهای پیاپی همین بوده است، نه مطالبِ‌ خلافِ‌ عرف و شرع و اخلاقِ‌ ما.
تا زمانی که از بنده و پدربزرگ‌ام بابتِ مزاحمتِ‌ بی‌موردِ‌ و اخلال‌ مغرضانه رفعِ کدورت نشود، لینک این مطلب به همراهِ‌ توصیه به دوری گزیدن از بلاگ‌پارس بر صدرِ‌ کلیه‌ی یادداشت‌های هفتگی خواهد نشست.

و این هم هجویه‌ای در خور آن وبلاگسرا.

آری چنین است برادر!

نگارش دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>